Jaka pompa ciepła do starego domu?

jaka pompa ciepła do domu?
Spis treści:
  1. Czy instalacja pompy ciepła w domach jednorodzinnych jest opłacalna? 
  2. Jaka pompa ciepła będzie najodpowiedniejsza dla domu bez ogrzewania podłogowego?
  3. Wydajność pompy ciepła w starych budynkach
  4. Jeszcze taniej z ogniwami fotowoltaicznymi  

Pompa ciepła do starego domu powietrze-woda i gruntowa to obecnie hit. To, że rośnie popyt na pompy ciepła pokazują liczby z 2021 roku. Zainstalowano wtedy 2,2 miliona takich urządzeń – zdaniem Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła. Ilość ta jest o 34% większa od ilości instalacji z poprzedniego roku a już teraz szacuje się, każdego roku będzie ich o 5 razy więcej niż dziś.

1. Czy instalacja pompy ciepła w domach jednorodzinnych jest opłacalna? 

Pompa ciepła powietrze-woda to typ urządzenia instalowanego najczęściej w nowych budynkach z uwagi na wygodę, oszczędności oraz przyszłościowe, ekologiczne myślenie ich właścicieli. Warto jednak zauważyć, że coraz więcej ludzi przekonuje się do opłacalności tych urządzeń również w starych budynkach, a przykład takiej termomodernizacji znajdziemy w Knurowie, w województwie Śląskim u Pana Adama Kłębickiego. Ma on ponad 30 letni dom jednorodzinny. Równie wiekowe jest jego ogrzewanie gazowe z tak dobrym ociepleniem, na jaki pozwalał ówczesny stan techniki.  

Pan Adam wyjaśniał, że przed podwyżkami płacił rocznie za gaz 6500 złotych. Po podwyżkach płaci 7300 złotych a ceny dalej rosną.
Dotychczas potrzebował około 21 tysięcy kWh (kilowatogodzin) gazu ziemnego rocznie, aby ogrzać swój dom o powierzchni 170 m2, co daje 123 kWh/m2. Obecnie domy są dużo lepiej izolowane i często potrzebują mniej niż 50 kWh/m2

2. Jaka Pompa ciepła do starego domu będzie najodpowiedniejsza dla domu bez ogrzewania podłogowego?
pompa ciepła powietrze-woda


To samo pytanie zadawał sobie Pan Adam, który zasięgał języka u różnych specjalistów z dziedziny OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Wybór pomiędzy różnymi typami pomp oraz odpowiednią firmą, która mogłaby się zająć montażem okazał się trudniejszy, niżby mogło się wydawać, ponieważ specjaliści od ogrzewania nie mają jeszcze dostatecznego doświadczenia z pompami ciepła, zarówno powietrze-woda i gruntowymi. Wobec tego, Pan Adam otrzymał sprzeczne informacje od handlowców na temat opłacalności pompy ciepła w domu, gdzie nie ma ogrzewania podłogowego.

3. Pompa ciepła do starego domu – a wydajność w starych budynkach 

Każdy budynek, niezależnie od wieku, ma dane zapotrzebowanie energetyczne, do którego dobieramy pompę ciepła powietrze-woda lub gruntową. W przypadku Pana Adama najbardziej godne uwagi były dwie opcje:

  • Pompa ciepła powietrze–woda , która wytwarza od 2 kWh do 5 kWh ciepła (zależnie od temperatury otoczenia) z jednej kWh energii elektrycznej,
  • Pompa ciepła grunt–woda, która wytwarza od 4 kWh do 5 kWh ciepła (niezależnie od temperatury otoczenia) z jednej kWh energii elektrycznej.     

Dodatkowo, żeby zoptymalizować oszczędną i ekologiczną pracę pompy może zostać dołączony do niej zbiornik buforowy na wodę grzewczą. Zapewni on równomierną pracę pompy przez dłuższy czas. Nie będzie ona musiała się tak często wyłączać i znów uruchamiać co bezpośrednio przekłada się na większe zużycie prądu.  

Dla efektywnego funkcjonowania instalacji warto pamiętać o regulacji systemu grzewczego. W przyszłości zawory na grzejnikach pozostaną na stałe otwarte. Wtedy zimą będą oddawać wystarczająco dużo ciepła nawet przy niskiej temperaturze wody grzewczej, przez co pompa ciepła będzie pracować wydajniej. Nie będzie musiała znacznie podgrzewać wody do kaloryferów i osiągać wysokich temperatur.  

Pan Adam finalnie zdecydował się na bardzo ekologiczną pompę ciepła typu powietrze-woda. Jest ona tańszą wersją od pozostałych, ponieważ nie wymaga dodatkowych czynności jak specjalistyczne odwierty w gruncie. Nowa instalacja będzie Go kosztować 60 tysięcy złotych – łącznie z montażem i serwisem urządzenia. Państwo sfinansuje 21 tysięcy z tej kwoty dzięki programowi Czyste Powietrze

4. Jeszcze taniej z ogniwami fotowoltaicznymi 
stary dom a pompa ciepła

Zużywając 1kWh prądu pompa ciepła wyprodukuje Panu Adamowi 5 kWh ciepła (według kalkulatora internetowego Stowarzyszenia Producentów Pomp Ciepła). Przy zakładanym zapotrzebowaniu na ciepło (21 tysięcy kWh rocznie) do napędu pompy potrzebnych będzie około 5 tysięcy kWh prądu. 

Dzięki zainstalowanym niedawno na dachu ogniwom fotowoltaicznym, Pan Adam energię elektryczną wytwarza sam. Instalacja fotowoltaiczna 10 kW może wyprodukować około 10 tysięcy kWh rocznie. Od wiosny do jesieni instalacje pokryje zapotrzebowanie pompy ciepła na energie elektryczną. Nadwyżki zgodnie z nowymi zasadami net-billing, zostają sprzedane do sieci po średniej cenie z rynku hurtowego. Rezygnacja z pieca gazowego na rzecz pompy ciepła jest najrozsądniejszym wyborem.  

Ostatecznie, realizacji planu Pana Adama podjęła się Nasza firma – Benefiko. Zaoszczędzi On ponad 7 tysiący złotych rocznie na termomodernizacji. I zaoszczędzi nie tylko pieniądze. Dzięki rezygnacji z gazu zapobiegnie emisji około 3 ton dwutlenku węgla uwalnianym rocznie do atmosfery.  

1 thought on “Jaka pompa ciepła do starego domu?”

Comments are closed.

Scroll to Top